Kağıt ve Karton Çeşitleri

Baskı başta olmak üzere birçok alanda kullanılan kağıt ve kartonlar, ihtiyaçlara yönelik olarak sınıflara ayrılır. Basım sektöründe yaygın olarak kullanılan 1.hamur ve 2.hamur kağıtların yanı sıra, farklı sektörlerde çeşitli karton ve kağıt türleri kullanılabilir.

kağıt ve karton çeşitleri1.Hamur Kağıt

1.hamur kağıtlar en yaygın kullanılan kağıt türleri arasında yer alır. Kitap ve broşür baskılarında genellikle 1.hamur kağıt kullanılır.

2.Hamur Kağıt

Selüloz ve odun oranı, 1.hamur kağıttan daha fazla olan 2.hamur kağıt, baskı işlemlerinde sıklıkla kullanılır. Kalitesi ve beyazlık derecesi, 1.hamura göre daha düşük olduğundan, yüksek kaliteli baskılarda genellikle tercih edilmez.

3.Hamur Kağıt

3.hamur kağıdı, saman kağıdı olarak da bilinir. Bazı dergi ve gazete basımlarında, 3.hamur kağıt kullanılır.

Bristol

Bristol kartonların bir yüzü parlak ve tam beyaz, diğer yüzü ise pürüzlüdür. Genellikle kitap ve dergi kapağı basımında Bristol kağıt kullanılır.

Otokopi Kağıdı

Otokopi kağıtları, çoğunlukla nüshalı baskılarda kullanılır. Fatura, fiş, irsaliye gibi baskılarda otokopi kağıtlarından faydalanılır.

Krome Karton

Geri dönüştürülen kağıtlardan üretildiği için doğa dostu olan krome kartonlar, farklı alanlarda kullanılabiliyor. Dubleks ve Tripleks olarak da adlandırılan krome kağıtlardan ambalaj ve grafik baskılar olmak üzere birçok alanda yararlanılıyor.

Aydınger Kağıdı

Aydınger kağıtları, çoğunlukla tasarım çalışmaları için kullanılır. Baskı sektörünün yanı sıra, ışık oranını ayarlamak için de aydınger kullanılabilir.

Kraft

Kraft kağıtlar ambalajlarda ve kutularda kullanılan, geri dönüştürülmüş kağıtlardır. Kalitesi düşük olmakla birlikte doğa dostu ve düşük maliyetlidir.