Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Okul ve ofisler başta olmak üzere çeşitli ortamlarda kullanılır. Bu nedenle kağıt nasıl yapılır ve üretim süreçleri nelerdir gibi konular merak edilir. Kağıt yassılaştırılmış ve birbirine geçmiş olan bitki liflerinden oluşmaktadır. Bunu yapmak için genel olarak tahta veya pamuk gibi ürünler kullanılmaktadır. Kağıdın yapımı, bir tane bitkiyi liflerine indirgeme ve onları aynı hizaya getirme aşamasından sonra yapıştırıcı, pigment ve mineral dolgularla kaplamadan ibarettir.

Kağıt Nasıl Yapılır

Kağıdın Aşama Aşama Yapılışı

İlk aşama ağacın kesilmesidir. Kağıdın ham maddesi ağaçtır. Ağaç kesilip kütük haline getirilir.

Kabuğunun soyulması: Kütük haline getirilen ağacın kabuğu, iç kısma zarar vermeden soyulur.

Hamur Haline Getirme: Bu işlemde, ağacı, suyun içinde gevşek lifler haline getirilir. Kabuğu soyulmuş olan kütükler öncelikle küçük küçük parçalara ayrılır. Daha sonraki aşamada bir öğütücünün içerisinde kimyasal maddeler karıştırılır.

Bu sayede ağaçtaki lifleri bir arada tutmaya yarayan ligni adındaki madde çözülür.

Bu aşamadan sonra hamur beyazlatılır.

Kağıt Nasıl Yapılır?

Karıştırma İşlemi ; Elimizdeki hamur karıştırılır. Yani karıştırıcıya girer. Burada hamur kağıdın kalitesini arttırmaya yarayan maddeler eklenir. Bu maddeler ; çin kireci gibi beyaz dolgu maddeleri olabilir, suya dayanması için kullanılan renk pigmentleri olabilir. Karıştırıcıda lifler pürüzsüz bir hale getirilir.

Kağıt Nasıl Yapılır

Sıvı halde bulunan hamur depolandığı yerden yürüyen bir bendin üstüne dökülür. Bu işlemin amacı hamuru sudan arındırmak için yapılır. Suyu alınan hamur silindir yardımı ile sıkıştırılır. Ek silindir hamuru sıkıştırma işlevine devam eder. Bu işlemden sonra elimizdeki hamur sudan kurtulur ve düzleşir. Daha sonra hamur sıcak silindirlerin arasından geçirilerek kurutulur.

30 yılın üzerindeki tecrübemiz ve profesyonel ekibimizle kağıt ve karton ve makine üretimi hizmetleri vermekteyiz. Kullanıcı memnuniyeti doğrultusunda gerekli uygulamaları gerçekleştiriyoruz.

Kağıt nasıl yapılır ve hangi ürünlerde kullanılır gibi sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.